Nowoczesne plafony – jak to się zaczęło?

Nowoczesne plafony w aranżacji wnętrz ?

Historia sztuki i architektury kojarzy plafony ze specjalnymi, niezwykle ozdobnymi elementami, wieńczącymi wystrój komnat zamkowych, czy pałacowych. Nierozerwalnie wiązano je z wszelkimi przejawami sztuki zdobniczej – zwłaszcza tymi najbardziej widowiskowymi, rzucającymi się w oczy i budzącymi podziw osób kierujących wzrok ku sklepieniu pomieszczenia.

Nierzadko formę te wiązano się ze sztukami plastycznymi: malarstwem, czy płaskorzeźbą.

Współczesne plafony

Plafon Thea

Plafon Thea

Plafony współczesne to także szansa na urozmaicenie przestrzeni sufitu, o ile właścicielowi wnętrza nie brakuje artystycznej fantazji i polotu.

Współcześnie pod pojęciem plafonu kryje się rodzaj oprawy oświetleniowej, montowanej tuż przy suficie – to rodzaj oświetlenia sufitowego, które jest pozbawione statywu, a przez to nie trwa zawieszone w przestrzeni między podłogą a sklepieniem, ale raczej przylega do stropu.

Gdzie pasuje plafon?

Najprostszy w swej formie plafon, jako lampa, to obecnie bardzo praktyczne rozwiązanie dla wnętrz, które nie zgłaszają pretensji do bycia szczególnie ozdobnymi, ale wymagają bardzo dobrego oświetlenia, jakie z kolei daje oprawa umieszczona na suficie pomieszczenia.

Świetnie sprawdzają się w rozległych przestrzeniach otwartych, pięknie rozświetlają hole i korytarze, sprawdzają się również jako element tuneli wszelkiego rodzaju.

Walory ozdobnicze plafonów

lampa sufitowa babylon

lampa sufitowa Babylon

Jednak krzywdzącą opinią na temat plafonów jest twierdzenie, że są to oprawy pozbawione większych walorów dekoracyjnych. Mylność takiego osądu podkreślają szczególnie wyraziście nowoczesne plafony, które mogą przybierać niezwykle fantazyjne formy, tworząc tuż pod sklepieniem pomieszczenia wyjątkowo wyglądające kompozycje. Efekt estetyczny jest szczególnie interesujący, gdy aranżacja wykorzystuje w oryginalny sposób połączenie lampy wiszącej i sufitu – podwieszanego, czy też zagospodarowanego w inny dizajnerski sposób.

Kształt plafonów

Kształt i ilość zdobień konkretnego plafonu to rzecz zupełnie indywidualna i rozmaita, odpowiadająca różnorodności współczesnych stylów aranżacji wnętrz.

Największą popularnością cieszą się co prawda formy geometryczne plafonów – traktowane są jako element niejako neutralny pod względem estetycznym, ponieważ uzupełniają przestrzeń pomieszczenia w sposób dyskretny, nie narzucają się mu.

Ile plafonów do aranżacji

To rozwiązanie idealne dla miejsc o charakterze oficjalnym, lub też takich, w których źródło światła nie potrzebuje lub nie wymaga szczególnego podkreślenia. Wspomniana ascetyczność formy, charakterystyczna dla przytłaczającej ilości plafonów, może być ich kluczową zaletą w oczach osób ceniących sobie dekoracyjny minimalizm.

Dla wielu z nich prosta, drewniana lub metalowa obudowa źródła światła jest wystarczającą jego oprawą, dowodzącą tego że estetyczny umiar potrafi być także zaletą.

Plafon nowoczesny, dedykowany miłośnikom sztuki awangardowej to z kolei szczególny odpowiednik analogicznej lampy wiszącej, który nie musi wcale rezygnować z walorów przestrzenności. Ma szansę stanowić przyciągającą uwagę instalację, a jego przywiązanie do płaszczyzny stropu otwiera przed projektantem wnętrz nowe możliwości koncepcyjne.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>